Numer VIN jest unikatowym numerem identyfikującym pojazd. Dzięki niemu możemy poznać liczne, ważne informacje dotyczące samochodu, przede wszystkim możemy poznać jego historię, szczególnie jeśli chodzi o jego wypadkowość. Często bowiem okazuje się, że kupując “bezwypadkowy” samochód w rzeczywistości zakupiliśmy pojazd, który miał poważną szkodę bądź był całkowicie skasowany. Poza historią szkód w naszym pojeździe, możemy dowiedzieć się również innych wielu istotnych informacji, np. kraj pochodzenia czy kolor oryginalnego lakieru.
Dekoder VIN Abarth – wypełnij formularz
Dekoder VIN umożliwi Ci sprawdzenie czy obecnie wyposażenie samochodu to elementy oryginalne, zamontowanie w pojeździe przez producenta. Przed zakupem konkretnego pojazdu, warto także zweryfikować kolor lakieru.
Wygenerowany raport jest nieocenioną pomocą przy sprawdzeniu pojazdu. Dane w nim zawarte stanowią podstawowe zestawienie informacji niezbędnych do poznania historii auta. Wszystkie informacje zawarte w raporcie, który otrzymasz są nieodzownym, a wręcz koniecznym elementem sprawdzenia auta przed zakupem.
Gdzie jest VIN?
Największych trudności może przysporzyć samo znalezienie numeru VIN. Bywa on wytłoczony na ramie samochodu lub znajduje się za szybą. Niestety, nie jest to regułą, więc jeśli nie możesz znaleźć swojego numeru VIN, to warto udać się na stację kontroli pojazdów lub sprawdzić gdzie się znajduje w tym miejscu.
Pierwszy raz numer VIN został użyty w 1954 roku w Stanach Zjednoczonych. Producenci aut np. Abarth już wtedy oznaczali swoje auta w ten sposób. Oznakowania tego typu zaczęto używać u producentów samochodów także w Europie. Jednak pierwsze numery wyglądały różnie. W 1981 roku Narodowy Highway Traffic Safety Administration w Stanach Zjednoczonych zestandaryzował format. Sprzedane samochody powinny zawierać VIN 17-znakowy, który nie zawiera litery I (I), O (o) lub P (q) (aby uniknąć pomyłki z cyframi 1 i 0).
Dekoder VIN w Abarth pozwoli nam na sprawdzenie czy obecne wyposażenie jest oryginalne oraz czy zgadza się kolor lakieru pojazdu. Często bowiem okazuje się, że oryginalnie samochód był np. czarny, a z jakiegoś powodu został przemalowany na inny kolor. Taka zmiana może sugerować poważną stłuczkę.